Home Публикации Наши публикации Можливості використання сучасних недеструктивних методів аналізу для дослідження об'єктів живопису з музейних фондів

ArtLab

JA slide show

Можливості використання сучасних недеструктивних методів аналізу для дослідження об'єктів живопису з музейних фондів

При дослідженні предметів мистецтва, в тому числі живопису, в теперішній час використання недеструктивних методів аналізу є загальноприйнятою практикою, що є особливо важливим при вивченні музейних обєктів. Особлива увага при цьому приділяється таким класичним методам, як інфрачервона (ІЧ) рефлектографія, дослідження в ультрафіолетовому (УФ) світлі, а також хімічному неруйнівному аналізу з використанням рентгено-флуоресцентного (РФ) спектрометра.

При первинному оптичному дослідженні живопису використовуються вивчення та фотозйомка у видимому прямому, бічному світлі та світлі, що проходить, а також візуальне та цифрове мікроскопічне дослідження для вивчення техніко-технологічних особливостей живопису та його ступеня збереження. Дослідження робіт в УФ світлі надають інформацію про реставраційні втручання, природу пігментів та в деяких випадках дозволяють зробити попередні висновки про дату створення живопису за флуоресценцією пігментів. ІЧ рефлектографія дозволяє отримати інформацію про наявність підготовчого малюнку, його змін автором, дає змогу прочитати підписи, дати, написи або вензелі, які допомагають у характеристиці витворів мистецтва. РФ аналіз відноситься до одного з найбільш використовуваних методів елементного аналізу в області культурної спадщини, що дозволяє ідентифікувати хімічні елементи від Na до U, присутні в зразку. Для датування художніх творів використовують так звані датуючі пігменти, тобто пігменти, що мають чіткі тимчасові рамки їх появи та використання, а також територіальні рамки їх застосування в живопису.

Співробітництво з українськими музеями дало нам можливість дослідити ряд живописних творів. В результаті комплексного дослідження витворів мистецтва з використанням вищезазначених неруйнівних методів стало можливим виявлення наявних підготовчих малюнків, встановлення технологічних особливостей побудови живопису та пігментного неорганічного складу фарбового шару живопису і ґрунту, та, як результат, підтвердження автентичності, встановлення дати створення картини та, в деяких випадках, її авторства.

Результати проведених комплексних досліджень є важливими як для реставраторів і мистецтвознавців, так і для зберігачів державних музейних або приватних колекцій.

посмотреть постер МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ НЕДЕСТРУКТИВНИХ МЕТОДІВ АНАЛІЗУ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ОБ’ЄКТІВ ЖИВОПИСУ

Олена Андріанова, Світлана Біскулова, Олена Фесенко
Бюро науково-технічної експертизи «АРТ-Лаб», мКиїв, Україна

Источник публикации
Тези доповідей XIV Міжнародної наукової конференції «Львівські хімічні читання - 2013», 26-29 травня 2013 року, Львів.

 

Партнеры 

 
 
 
 
 

 
Популярные статьи

Контакты

БНТЭ Арт-Лаб
Tел: +38 (044) 2723745
Email: info@art-lab.com.ua

Сайт: www.art-lab.com.ua

 

Время работы : 

понедельник-четверг - с 10.00 до 18.00

пятница - с 10.00 до 17.00

суббота, воскресенье - выходной 

 

Рекомендуется предварительная запись.