Дослідження творів мистецтва проводиться наступними методами:
Оптична мікроскопія —– вивчення техніко-технологічних особливостей об’єктів і ступеня їхнього збереження.
Огляд в УФ-діапазоні —– дослідження світіння пігментів, барвників, лаків.
Огляд в ІЧ-діапазоні —– виявлення підготовчих рисунків, підписів, підмальовків.
Рентгенофлуоресцентний аналіз — визначення неорганічних компонентів у складі фарбового шару живопису, аналіз паперу, металів і сплавів.
ІЧ-спектроскопія з Фур’є-перетворенням —– визначення органічних барвників, лаків, в’язива, ступеня полімеризації/старіння олії (діапазон вимірювань від 400 до 4000 см-1).
Порівняльний аналіз з еталонними базами пігментів, барвників, в’язива і основ (у базі понад 100000 сполук) і літературними даними.
Дослідження методом оптичної мікроскопії –
дослідження області підпису, вивчення наявності ознак природного старіння фарбового шару, визначення малюнка кракелюра, виявлення пізніх втручань, визначення типу основи і видів друку.
Ми використовуємо:
стереоскопічний мікроскоп МБС-10 | цифрові USB-мікроскопи: DigiMicro (з можливістю збільшення зображення до 200х, роздільна здатність 1,2Mpx) і SIGETA Expert (можливість збільшення зображення від 10х до 300x, роздільна здатність 5.0Mpx) |
Дослідження в УФ-діапазоні –
вивчення світіння білила, пігментів і лакового покриття, виявлення місць реставраційних втручань.
Ми використовуємо:
УФ–випромінювач з парними люмінесцентними лампами Blacklight Blue виробництва компанії Sylvania, Німеччина (область променів Вуда, діапазон 315-400 нм з максимумом при 360 нм). Випромінювач забезпечений спеціальним відбивачем, що дозволяє мінімізувати розсіювання УФ-світла | мініатюрну потужну УФ-лампа з рефлектором |
Дослідження в ІЧ-діапазоні –
виявлення прихованих підписів/написів, підготовчих рисунків, масштабної сітки.
Ми використовуємо:
модифікований для зйомки в інфрачервоному спектрі цифровий дзеркальний фотоапарат Canon XSi з роздільною здатністю 12 мегапікселів. Фотоапарат обладнаний фільтром «Pro-HD IR1K», який дозволяє проводити зйомку при довжині хвилі 1000 нм |
цифрову камера micro IR20 Lambda Scientifica виробництва компанії LAMBDA SpA, Італія (діапазон ІЧ-фільтра 720–1100 нм) |
Метод рентгено-флуоресцентного спектрального аналізу (РФА) –
визначення неорганічного складу фарбового шару, ґрунту і основи предметів мистецтва.
РФА відноситься до безконтактних недеструктивних (без відбору проб) методів аналізу.
Ми використовуємо:
РФА-спектрометр ElvaXArt (EDXRF) виробництва компанії Elvatech Ltd., Україна. Діапазон визначених елементів від S (16) до U (92)
Прилад оснащений камерою c сенсорним датчиком з десятикратним збільшенням області вимірювання, що відображається на вбудованому TFT дисплеї (розмір області аналізу варіюється в діапазоні від 0,2 до 1 мм) і аналітичним програмним забезпеченням.
Метод ІЧ-спектроскопії з Фур’є-перетворенням (ATR-FTIR) –
Дослідження методом ATR–FTIR дозволяють встановити пігменти та наповнювачі у фарбовому шарі та ґрунті, тип в’язива, його порівняльний вік, ступінь старіння деревини та паперу.
Ми використовуємо:
Спектрометр VERTEX 70 (Bruker, Німеччина), обладнаний системою ППВВ (алмазне вікно).
Використання спектрометра ідеально підходить для вирішення складних аналітичних і дослідницьких завдань.
Встановлене програмне забезпечення OPUS 65 дозволяє реєструвати і обробляти FTIR спектри в діапазоні довжин хвиль 400-4500 см-1 з точністю вимірювання 0,5 см-1, а також використовувати бібліотеки ІЧ-спектрів еталонів.